Golf News

wiadomości sportowe z kraju i ze świata

Windykacja – co to jest?

Vindicato oznacza po łacinie dochodzenie lub wydobycie, to właśnie od tego słowa pochodzi dzisiejsze – windykacja. Windykować, czyli odzyskiwać można przedmioty codziennego użytku, nieruchomości, ruchomości, pieniądze, kruszce, dzieła sztuki i wszystko inne, co posiada wartość nominalną. Aktualnie windykacja może odbywać się zarówno na drodze sądowej jak i pozasądowej.

Windykacja sądowa, to egzekwowanie należności od osób zadłużonych. Dobra odzyskiwane są na rzecz wierzyciela, którym może być zarówno osoba fizyczna jak i firmy. Dobra odzyskiwane są na podstawie wyroku sądu, który został uprawomocniony. Tego rodzaju windykację przeprowadzają komornicy.

Windykacja pozasądowa zajmuje się przekazywaniem dóbr od dłużnika do wierzyciela poza sądem. Jeśli dłużnik nie oddaje dóbr ani pieniędzy w określonym czasie, wówczas wierzyciel może sprzedać swój dług do firmy windykacyjnej. Wówczas firma windykacyjna daje pieniądze dla wierzyciela, a w zamian może sama ściągać dług od dłużnika. Tego typu rozwiązania są dużo częściej stosowane.

Czym zajmują się firmy windykacyjne?

Firmy windykacyjne prowadzą działalność, która polega na windykowaniu – czyli odbieraniu należności, wierzytelności. Pieniądze lub dobra materialne odbierane są dłużnikom a oddawane wierzycielom na podstawie umowy między nimi zawartej.

Umowa określa ile dłużnik jest winien i ile czasu zalega ze spłatą. Na tej podstawie dobra są wyceniane, zabierane i przekazywane wierzycielowi. Część dóbr, tak zwana prowizja przekazywanych jest firmie windykacyjnej w zamian za odzyskanie długu. Prawnie odbywa się to za pomocą pełnomocnictwa, o którym napisane jest w artykule 95 i n. k.c. Może się to też odbywać na podstawie artykułu 509 i n. k.c., czyli w imieniu własnym jako wierzyciel

Firmy windykacyjne, to zwykłe przedmioty gospodarcze podlegające wpisowi do rejestru przedsiębiorców, jak każde legalne przedsiębiorstwo.
Tego typu działalności zazwyczaj są źle kojarzone, gdyż często zmuszają ludzi do oddawania majątku, jednak należy pamiętać, że nigdy nie robią tego z własnej woli, a na podstawie wcześniej zawartej umowy pomiędzy dłużnikiem i pożyczkodawcą.

Firma windykacyjna – jakie ma prawa?

Każda firma windykacyjna legalnie działająca na rynku Polski podlega ogólnym zasadą prawa, jakim podlegają wszystkie firmy. Są to oczywiście nie tylko zasady wyznaczone zgodnie z kodeksem postępowania, ale też zasady dobrych obyczajów, czy ogólnych zasad współżycia społecznego.

Artykuł piąty kodeksu cywilnego mówi też, że firmy windykacyjne, nie mogą czynić użytku sprzecznego z przeznaczeniem społeczno – gospodarczym. Firmy windykacyjne, to pełnomocnicy firm, które posiadają długi. Firma windykacyjna może egzekwować w imieniu zleceniodawcy wszelkie należności. W praktyce może ona negocjować do różne warunki zapłaty, ma prawo zawierać ugody, dzwonić, pisać listy, czy osobiście wzywać do zapłaty. Spłaty długów następują wówczas za pomocą firm windykacyjnych, a nie bezpośrednio do wierzyciela.

Firma windykacyjna ma też prawo do zakupienia długów, wówczas posiada ona pełne prawo do odzyskanych wierzytelności wraz z odsetkami. Po sprzedaży swojego długu firmie windykacyjnej nie mamy do niego żadnych praw, ale też nie musimy się przejmować jego odzyskiwaniem.

Firma windykacyjne – do czego jest potrzebna?

Ściąganie długów kojarzy się często z czymś niecnym i bezwzględnym, jednak należy pamiętać, że firmy windykacyjne działają zgodnie z prawem i pomagają wielu firmom utrzymać płynność finansową. Gdy zawieramy umowę z firmą telefoniczną i ta wywiąże się ze swojej części zobowiązania, a my nie zapłacimy rachunku za telefon, to nasz dług może zostać sprzedany do firmy.

Kolejnym dosyć częstym przykładem jest zaciąganie kredytów, zarówno tych w bankach jak i chwilówek, a potem nie spłacanie ich w terminie. Jeśli zaciągamy pożyczki i ich nie spłacamy należy liczyć się z tym, że prędzej, czy później zadzwoni do nas firma windykacyjna. Czasem kwoty zadłużenia bywają niewielkie, gdy chodzi na przykład o rachunek telefoniczny, czy drobną pożyczkę, jeśli jednak firma wykona jakąś drogą usługę, a nie otrzyma zapłaty może dojść do jej upadku.

Tak się dzieje w przypadku firm budowlanych, deweloperów i każdej innej usługi, które są drogie. Firma windykacyjna ściąga dług w zamian za z góry ustalony procent odciągniętej kwoty.

0 0 votes
Article Rating
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ja o dziwo z firmami windykacyjnymi, a raczej z jedną – eos ksi mam dobre doświadczenia. Udało nam się znaleźć korzystne rozwiązanie, nikt nikogo nie nękał, nie krzyszał. Brawo!

u mnie podobnie, eos ksi to inny poziom windykacji wgl! szacun dla nich

EOS ksi jest ogólnie znany z najlepszej skuteczności oraz podejścia do dłużnika więc masz szczęście że tak trafiłeś

Szczerze mówiąc, od zawsze bałem się panów z jakiejkolwiek firmy windykacyjnej, bo myślałem, że wszędzie są niemili i będę przez nich strasznie nękany. Ale miałem szczęście z krukiem, bylem zaskoczony jak spokojnie nam poszła negocjacja i że się udało dogadać

tez mam dług w kruku i nadal spłacam ale nie jest zle tak jak w innych firmach gdzie nekaja dluznikow

u mnie podobno było, miałem straszne długi, ale kiedy trafiłem do kruka to szybciej poszło, ustaliliśmy raty i w końcu spłaciłem, kruk idzie na rękę