Jaki jest najlepszy piłkarz na świecie

Próby wskazania najlepszego piłkarza świata od zawsze budziły wiele kontrowersji. Jak bowiem porównać ze sobą wyczyny zawodników występujących w innych ligach lub na innych pozycjach? Na szczęście z pomocą często przychodzą nam plebiscyty, zarówno te organizowane przez FIFA, jak i firmowane przez inne organizacje. Kto obecnie uważany jest za najlepszego piłkarza świata? 

Czy Robert Lewandowski jest najlepszym piłkarzem świata?

Wielu polskich kibiców jest z pewnością zdania, że obecnie najlepszym piłkarzem na świecie jest Robert Lewandowski. Polak od kilku sezonów pozostaje zawodnikiem klasy światowej i jego nazwisko niezwykle często pada w dyskusjach o najlepszych zawodnikach dyscypliny. Co więcej, Lewandowski jest napastnikiem, więc jego forma i poziom umiejętności są zdecydowanie łatwiej obserwowalne niż w przypadku chociażby obrońców. Dlatego też Polak doceniany jest nie tylko w naszym kraju, ale również na całym świecie. 

Oprócz dokonań indywidualnych, polski napastnik sięga również po triumfy drużynowe. Od momentu dołączenia do Bayernu, co roku sięga z Bawarczykami po mistrzostwo Niemiec, a w 2020 roku wygrał z drużyną z Monachium – najważniejsze rozgrywki piłkarskie w Europie – Ligę Mistrzów. Stale pojawiającym się zarzutem wobec Roberta Lewandowskiego jest jednak fakt, iż nie osiągnął on żadnego spektakularnego sukcesu z reprezentacją Polski. Polak wydawał się niekiedy nieco nieobecny na boisku, gdy nasza kadra grała mecze o najwyższą stawkę. 

W ostatnim czasie sporo się jednak w tej kwestii zmieniło i Lewandowski coraz częściej brał na siebie ciężar odpowiedzialności za wynik spotkania, a niekiedy potrafił wygrać mecz niemal w pojedynkę. To jak kluczowym elementem reprezentacji Polski jest Robert Lewandowski, piłkarz Bayernu przekonał wszystkich w trakcie meczu ze Szwecją, gdzie dzięki świetnej grze udało mu się wraz z kolegami z drużyny zakwalifikować na mistrzostwa świata. 

Co za tym idzie, niezwykle trudno jest obecnie wskazać słabe punkty Roberta Lewandowskiego, które dyskwalifikowały go z rozważań dotyczących najlepszego zawodnika na świecie. Pomimo swoich dokonań Polak nie zawsze doceniany był jednak w międzynarodowych plebiscytach. Czy w ostatnim czasie coś się w tej kwestii zmieniło? Kto według kapituły różnych plebiscytów jest obecnie najlepszy? 

Kto jest najlepszym piłkarzem świata?

Jeszcze do niedawna dyskusja dotycząca najlepszego piłkarza świata zamykała się w obrębie dwóch nazwisk: Messi i Ronaldo. Z racji, że zarówno Portugalczyk, jak i Argentyńczyk swoje najlepsze piłkarsko lata mają już raczej za sobą, to z biegiem czasu sytuacja ta zaczęła ulegać zmianie. Dziś niezwykle trudno jest wskazać jednego czy dwóch piłkarzy, którzy bez cienia wątpliwości zasługiwałoby na miano najlepszego lub drugiego najlepszego zawodnika świata. 

Ostatnia edycja plebiscytu Złotej Piłki, organizowanego przez France Football udowadnia jednak, że być może Leo Messi nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. To on, pomimo średnio udanego transferu do PSG został uznany za najlepszego piłkarza globu. Drugim miejscem zadowolić musiał się Robert Lewandowski, natomiast pierwszą trójkę uzupełnił Jorginho, którego kapituła doceniła przede wszystkim za sukcesy drużynowe, czyli zwycięstwo w Lidze Mistrzów z Chelsea i wygrana na Euro 2020 z reprezentacją Włoch. Pierwsza dziesiątka plebiscytu France Football na najlepszego piłkarza świata 2021 roku przedstawia się następująco: 

1. Leo Messi (PSG)

2. Robert Lewandowski (Bayern)

3. Jorginho (Chelsea)

4. Karim Benzema (Real Madryt)

5. Ngolo Kante (Chelsea)

6. Cristiano Ronaldo (Manchester United)

7. Mohamed Salah (Liverpool)

8. Kevin de Bruyne (Manchester City)

9. Kylian Mbappe (PSG)

10. Gianluigi Donnaruma (PSG)

Złota Piłka to jednak nie jedyny plebiscyt, który stara się wyłonić najlepszych aktualnie piłkarzy na świecie. Własną statuetkę przyznaje również FIFA, która rokrocznie wybiera najlepszego zawodnika globu. Przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej bardzo doceniają dokonania Roberta Lewandowskiego, dzięki czemu Polak triumfował w tym plebiscycie już drugi rok z rzędu. Za plecami Polaka znaleźli się tym razem Lionel Messi i Mohamed Salah. Rokrocznie FIFA wybiera także najlepszą jedenastkę, w której w ostatniej edycji plebiscytu znaleźli się: Donnarumma – Alaba, Dias, Bonucci – Jorginho, Kante, De Bruyne – Ronaldo, Haaland, Lewandowski, Messi.

Najlepsi piłkarze świata

Z pewnością warto również wspomnieć, że pomimo drugiego miejsca w plebiscycie France Football, Robert Lewandowski został uznany przez kapitułę najlepszym napastnikiem świata. Jest to wyjątkowe wyróżnienie, gdyż wśród zawodników uważanych za najlepszych najczęściej znajdują się właśnie napastnicy. Ponadto, Lewandowski został również najlepszym strzelcem – jednej z najlepszych europejskich lig – Bundesligi, chociaż za najlepszego zawodnika niemieckiej ekstraklasy ostatecznie uznano Christophera Nkunku.

Kto jeszcze zapracował w ubiegłym sezonie na indywidualne wyróżnienie? Premier League uznała, że najlepszym piłkarzem biegającym po angielskich boiskach był Kevin de Bruyne. We Francji miano najlepszego piłkarza Ligue 1 po raz trzeci z rzędu przypadło Kylianowi Mbappe. W Hiszpanii królował Karim Benzema, natomiast w Serie A najlepszy okazał Rafael Leao. 

Pokazuje to tylko, że wyłonienie jednego najlepszego piłkarza świata jest zadaniem niezwykle trudnym i w zależności od plebiscytu oraz tego co jego kapituła bierze pod uwagę, rezultaty dyskusji dotyczącej najlepszego piłkarza świata mogą się znacząco od siebie różnić.

Dodaj komentarz