Golf News

wiadomości sportowe z kraju i ze świata

“Kto obchodzi Halloween, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres 15 dni”

Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie obchodzenia w Polsce amerykańskiego święta Halloween. Komisja sejmowa zajmie się ustawą przewidującą kary za wypowiadanie słów “cukierek albo psikus”. Wpłynęła w formie petycji, a bieg nadała jej marszałek Elżbieta Witek – informuje czwartkowa “Rzeczpospolita”.

Petycja zgłoszonz przez anonimowego obywatela projekt ustawy o wspieraniu tradycji narodowych Rzeczpospolitej Polskiej zakłada, że “kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni“.

Inny artykuł projektu mówi, że “kto w dniu 31 października chodzi i puka po mieszkaniach, prosząc o cukierki lub ostrzegając przed popełnieniem złośliwego żartu – podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 500 złotych lub karze ograniczenia wolności“.

Co więcej, jak informuje “Rzeczpospolita”, autor projektu postuluje utworzenie przy każdej prokuraturze okręgowej siedmioosobowej komórki, odpowiedzialnej za wykonanie ustawy.

Szef Komisji do Spraw Petycji Sławomir Piechota z Koalicji Obywatelskiej w rozmowie z “Rz” zauważa, że to nie pierwszy raz, gdy parlament zajmuje się taką “egzotyczną petycją”.

“Np. w 2014 roku Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w Senacie pochyliła się nad pomysłem wprowadzenia do kodeksu karnego obcięcia genitaliów jako sposobu na karanie sprawców przemocy seksualnej. (…) Z kolei Komisja ds. Petycji w Sejmie w ubiegłym roku zajmowała się propozycją przewidującą, że wszelkie lewicowe postulaty światopoglądowe mogłyby być wprowadzane w Polsce dopiero po nie mniej niż 200 latach obserwacji skutków tych działań w krajach, które się nim poddały” – wskazuje gazeta.

– Pamiętam też petycję przewidującą przyznanie każdemu więźniowi internetu szerokopasmowego – mówi gazecie Sławomir Piechota. Wskazuje też, że takie propozycje komisja odrzuca zazwyczaj bez ożywionej dyskusji. – Nie przewiduję jej też w przypadku ustawy o Halloween – dodaje.

“Nad propozycją z całą powagą będą musieli pochylić się posłowie, a wcześniej zaopiniują ją eksperci z Biura Analiz Sejmowych. Powód? Bieg petycji nadała marszałek Sejmu Elżbieta Witek” – wskazuje “Rz”.

31 dnia października obchodzi się święto, zwane powszechnie Halloween. Korzeni tego święta dopatrywać się można głównie w Ameryce, gdzie dzieci już od dawna przebierają się za strasznie postaci, chodzą po osiedlach i wysyłają ę w kierunku sąsiadów, która brzmi „cukierek albo psikus”. Właśnie tego spodziewać się można w Halloween. Kostiumy są oczywiście nieodłączną częścią tego wieczoru. Ciekawostką jest, iż święto jest jest drugim najpopularniejszym na świecie zaraz po Bożym Narodzeniu, co zdecydowanie świadczy o jego sile przebicia w obecnych czasach.

Nie można tego bagatelizować. Stany Zjednoczone są krajem, w którym obchodzi się je najhuczniej. Inne kraje to chociażby Kanada i Wielka Brytania. W Polsce natomiast Halloween zyskało na popularności w ostatnich latach, pojawiło się jednak po raz pierwszy w latach dziewięćdziesiątych. Symbolem tego wieczoru jest dynia, której wydrążony środek zastąpiony jest lampką. Straszny uśmiech z wyszczerzonymi zębami to najbardziej popularna forma rzeźbienia w dyni.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x